Toprağın Tuzu

Bir ömre kaç hayat sığar. Sebastiao Salgado bir ömüre onlarca hayat sığdıranlardan...Kolay değil, parlak bir gelecek, ekonomik güç, dünya bankasında sağlam kariyer basamaklarını bırakarak tüm varlığını fotoğraf sanatına yatırmak. Yüreğini, iç sesini dinleyerek, sadece para, kariyer değil, en önemlisi yaşam zenginliği kazanıyor. Bir ömüre, altmış sekiz kuşağı mücadelesini, dünyanın her renk, koku, tatta yer alan kültürel ve doğal mirasını, açlığı, savaşı, mültecileri, işçileri, sevgiyi, vahşeti, kıtlığı hem cenneti, hem cehennemi, hem aydınlığı, hem karanlığın yüzünü yaşayarak, fotoğraf karelerinde de o duyguyu bizlere aktararak hayatını sürdürüyor. Her projesinde özellikle savaşlar ve mültecileri çekerken insanların doğal afetler yüzünden değil, siyasi politikalar yüzünden yerlerinden, yurtlarından edilmeleri, açlık, kuraklık, savaşla mücadelede dünyanın kocaman bir mülteci kampına dönüşmesinde insanlığın karanlık yönlerini görünce ruhen yaralanıyor. Brezilya’ya döndüğünde yaşadığı yerde koca ormanın tahrip edilip neredeyse çöle dönmüş bulduklarında, bir başka mucizeyi yine eşi ile gerçekleştiriyor. Kurak, suyunu, bereketini terk etmiş yerde sabırla, emekle verilen çalışmalarla, on milyon ağaç dikilmesini sağlayıp, büyüttükten sonra ekosistemi yeniden canlandırıyorlar. Bu topraklarda hayatın yeniden can bulması gibi O’nun da yaratıcı ruhu yeniden canlanıyor. Bu sefer bakmaya doyamadığım “Genesis” kitabında yer alan projeyi gerçekleştiriyor. “Toprağın Tuzu” belgeseli bu özel insanı anlatıyor. Bir ağaç bile dikmeyen, emekten çok eleştirinin hakim olduğu günümüzde hayret ve hayranlık uyandıran Sebastiao Salgado ve eşi Lélia Salgado’nun yaşamı güç, umut oluyor içime...

Dip Not

Her Hakkı Saklıdır ©

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları BENDENSENDENBİZDE'e aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil, BENDENSENDENBİZDE 'in önceden yazılı iznine tabidir. Bu sebeple işbu sitede yer alan bilgiler BENDENSENDENBİZDE'in yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

BU KATOGORİDEKİ Diğer Gönderimler

Taştaki Türk'ler

Taştaki Türk'ler

Toprağın Tuzu

Toprağın Tuzu

Hayat Ağacı

Hayat Ağacı