Nefes Yazıları I

Minnacık bir bedende çırılçıplak geldiğimiz dünyada, sadece aldığımız kocaman bir nefesle başlarken yaşam, onca mücadele, başarı, başarısızlık, mal, mülk, mevki, araba, görsellik, kabul görme, sevilme, ait olma derdi ile geçerken ömür, yine çırılçıplak sadece aldığımız nefesi bırakarak veda etmiyor muyuz? Götürebildiğimiz bir can, bir nefes, bir sıcaklık bile yokken ömrümüzün büyük bir kısmını bize dayatılanlarla geçirmekte değil miyiz? Aslında ruhumuza, idrakimize kattıklarımız bizi güçlendiren, yolumuzu bulduranlar değil mi? Bizi kendimizden, özümüzden uzaklaştıran sistemin içinde doğunca, çocuk saflığımız, merakımız, heyecanımız yerini sistemin değerlerine bırakmıyor mu? Yol sona erip, hesap kapatılırken geride ne mal, ne mülk, ne mevkii, ne başarı kalıyor. Önce nefes havaya karışıyor, sonra beden sıcaklığını teslim ediyor, suyunu kaybediyor ve yıllar sonra toprağa karışıp, yeniden farklı formlarda can bulumuyor mu? Kadim öğretilerin dediği gibi, dönüşüm sürecinde hava, su, toprak olup emanet yerinde kalıp giden sadece ruhumuz değil mi? Bu nedenle nefesin öğretisi, gösterdiği dersler öyle çok ki, sanki keşifler dünyası...Nefes, hem sağlıkta, hem hastalıkta; ritmini, derinliğini, sıklığını, hatta kokusunu değiştirdiğinden yol haritamızı belirlemede rehberlik eder bizlere...Sağlıkla aldığımız nefesin ritmi, derinliği başkayken, hastalıklarda da aldığımız nefesin sayısı, ritmi, şekli hatta kokusu değişmekte...İlerleyen hastalıklarda bedenin mücadelesinde, sınırlar aşılınca yine nefesin düzensizleşmesi, hava açlığı yaşanması, hiç bitmeyecek gibi gelen yaşamın avuçlardan akıp gidebileceğine şahit olma duygusu, sağlıkla alınan her nefesin yaşam için en önemli değer olduğunu göstermiyor mu? Her sağlıklı nefese bin şükür demeyi gerektirmiyor mu?

Minnacık bir bedende çırılçıplak geldiğimiz dünyada, sadece aldığımız kocaman bir nefesle başlarken yaşam, onca mücadele, başarı, başarısızlık, mal, mülk, mevki, araba, görsellik, kabul görme, sevilme, ait olma derdi ile geçerken ömür, yine çırılçıplak sadece aldığımız nefesi bırakarak veda etmiyor muyuz hayata?

Dip Not

Her Hakkı Saklıdır ©

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları BENDENSENDENBİZDE'e aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil, BENDENSENDENBİZDE 'in önceden yazılı iznine tabidir. Bu sebeple işbu sitede yer alan bilgiler BENDENSENDENBİZDE'in yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

BU KATOGORİDEKİ Diğer Gönderimler