Likya Yolu

Kate Clow, çok önemli, çok değerli bir isim. Dağlara tutkun... Tutkuyla bağlandıklarımız ne kapılar, ne yollar açıyor insana... Dağ tutkusu, Toroslar’da başladığı yürüyüşler, dünyada eşi benzeri olmayan katman katman uygarlıklarla bezenmiş Anadolu’da antik yollarla buluşturuyor Kate Clow’u... Likya yolu gibi pek çok önemli yürüyüş haritasını adım adım dolaşarak, okuyarak, araştırarak çıkarıyor, kitaplar yazıyor, dünyaya ve bu topraklarda yaşayan bizlere tanıtıyor.

Evi, memleketi artık burası oluyor, bizim insanımız, kadınımız, kültürümüzü de öyle güzel analiz ediyor ki... Köylülerin cana yakınlığını, buradaki kadınların doğallığını, zehirli kadınların yüklenmiş korkularla bu yürüyüşlere tek başlarına çıkamamalarını okuyunca söyleşilerinden aklım nerelere gitmiyor ki... Bu yollar binlerce yıllık Likya Uygarlığının, demokratik, özgür, aydın bir halkın izlerini taşıyor. Milattan binlerce y?ı önce insanlar burada anne soyu ile anılırken, aynı topraklarda bugün kadının geldiği yere baktığımda içimde kocaman bir burukluk kalıyor.

Üzüntüm bununla da bitmiyor, benim ülkemde bugünün insanına yüklenen merak, tutku bindiği araba, giydiği kıyafet, aldıkları olunca, gönlünü mala, mülke paraya bu kadar bağlayınca, canım memleketimde bu güzellikleri de bulan, paylaşan, bizlere yol olan, burada bambaşka bir ekonomi yaratan yine yaşama, yaşanmışlıklara meraklı, tutkulu Kate Clow gibi uzaklardan gelen güzel insanlar oluyor. Kaldığımız yerlerden biri olan George House’da da Kanada’dan gelip bu yöre üzerine 2007\\\'de yayınlanmış tez çalışması yapanlar olduğunu görüyorum. İnsanlık miras olunca ne yer, ne mesafenin önemi kalıyor, sadece bilgi, emek ve merak yetiyor.

Çok çalışalım, öğrenelim, sahip çıkalım, koruyalım istiyorum bize kalan mirasımızı, çok uzaklardan gelenlere bırakmadan, bizim olduğu için, Anadolu Halkı olduğu için, tüm insanlığın izleri olduğu için...

Baharda bir güzel rota: Likya Yolu

Dip Not

Her Hakkı Saklıdır ©

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları BENDENSENDENBİZDE'e aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil, BENDENSENDENBİZDE 'in önceden yazılı iznine tabidir. Bu sebeple işbu sitede yer alan bilgiler BENDENSENDENBİZDE'in yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

BU KATOGORİDEKİ Diğer Gönderimler

Küre Dağları, Ilıca Şelalesi

Küre Dağları, Ilıca Şelalesi

Bafa Gölü, Heraklia

Bafa Gölü, Heraklia

Likya Yolu

Likya Yolu