İlkbahar Ekinoksu

Doğaya dönünce, bu dili, doğanın takvimini de ayrı bir önemsiyor, anlamaya çalışıyorum. Baharın, açan çiçeklerin, ayın, yıldızların izini sürerken, yerle, göğün muhteşem birlikteliği, tüm canlılar üzerindeki döngülerinin nasılda bilgelikle ele alındığı, kimi zaman mitlerde, masallarda, kimi zaman arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkarılarak günümüze kazandırılanları okuyorum. Kadim zamanlardan gelen bilgeliği hayret ve hayranlıkla izliyor, bilimsel altyapılarına bakıyor, düşünüyor, anlamaya çalışıyor, idrak ettiklerimin etkisinde kayboluyorum. Sonra günümüze, muhteşem çalışmalara, atılan inanılmaz adımlara rağmen, bizlere yansıyanlara bakınca, Hz Ali’nin “İlim bir nokta idi, cahiller çoğalttı” demesi aklıma geliyor. Belki de bunu her alanda en çok hissettiğimiz, doğruyu bulmada bir o kadar zorlandığımız günleri yaşıyoruz. Sonra Mevlana’nın “Bulanlar arayanlardır” sözü ile bir güzel başka kapı açılıyor yüreğimde...Gece ile gündüzün eşitlendiği bu muhteşem gün, akılla, yüreğin, madde ile mananın, beden ve zihnin, dişil ve eril gücün, tüm yaşam paydaşlarının dengelendiği, ruhumuzun kanatlanacağı, ikilikten birliğe ulaşacağımız, dengemizi bulacağımız aydınlık günlere başlangıçlar olsun istiyorum.

Dip Not

Her Hakkı Saklıdır ©

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları BENDENSENDENBİZDE'e aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil, BENDENSENDENBİZDE 'in önceden yazılı iznine tabidir. Bu sebeple işbu sitede yer alan bilgiler BENDENSENDENBİZDE'in yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

BU KATOGORİDEKİ Diğer Gönderimler

Taştaki Türk'ler

Taştaki Türk'ler

Toprağın Tuzu

Toprağın Tuzu

Hayat Ağacı

Hayat Ağacı