Hayat Ağacı

Sembollerde bilgelikler gizli, katman, katman açılıyor önümüze...Hayat ağacı sembolü de öyle...Düşünüyorum, tüm yaşam paydaşları aynı ağacı, neredeyse hiçten, minik bir tohumdan yıllanarak, büyürken, kendi yaşam paydaşlarını oluşturmakta ve yeni yaşamların hayat kaynağı olmakta...Hepimiz yıldız tozuyken, hepimiz aynı özden gelirken, hiçbir şeyin yok olmadığı evrende, her ölüm, yeni canları oluştururken, yaşamın ayak izlerini hem gen haritası, hem kollektif bilinçdışında sembolleri, arketipleri izleyerek köklerin derinliklerine yol almıyor muyuz? Her buluşumuzda, dünyanın dört bir yanında aslında temelde ne kadar aynı olduğumuzu görmemiz aynı kaynaktan, aynı özden beslenmemizden değil mi? Hayat ağacında bir muhteşem meyve olunca, belki renginden, belki ağızda bıraktığı tattan, belki sağladığı faydalardan, içinde barındırdığı yaşanmışlığın, varoluşun derinliğinden soyutlayarak kendini öylesine önemserken, bir tek kendi özelliğini fark ederken, unutmaz mı kökünden aldığı gücü? Zamanı gelince olgunlaşıp yere düşünce, ya da hasat edilince, ya da dalında kurda kuşa yem olunca aslında nasıl geçici bir güce sahip olduğunu, önemli olan kökün, birlikteliğin gücü olduğunu anlamadan gitmez mi yaşamdan? Her dal, her meyve, her yaprak aynı kökten beslenirken, birinin hastalığı, güçsüzlüğü, orada verilen mücadele, tüm ağacı etkileyeceğinden diğer yaşam paydaşlarını fark etmeden, belki de adını koyamadan azalan enerji, güçsüzlük, hastalık olarak etkilemez mi? Ya da her bir meyve, her bir dal, her bir yaprak daha sağlıklı, daha güçlü olursa bu kökün, kaynağın gücünden gelen zenginlik değil mi? Tek bir ağaçta yaşamın tüm izlerini gören, hayat ağacı ile dillendiren, sembolleştiren bilgelikle içimize işleyen ağacın büyük ruhunu bulsak, bir nefeslik yaşamda aslımızı, tüm insanlığı, yaşamı besleyen kökü hissedip, yaşam paydaşlarımızla, derinlere kök salıp, göklerde salınarak kucak açsak, bir olsak, birlik olsak aslında hepimiz kardeşiz desek karanlıklardan aydınlığa yol alır mıyız?

Dip Not

Her Hakkı Saklıdır ©

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları BENDENSENDENBİZDE'e aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil, BENDENSENDENBİZDE 'in önceden yazılı iznine tabidir. Bu sebeple işbu sitede yer alan bilgiler BENDENSENDENBİZDE'in yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

BU KATOGORİDEKİ Diğer Gönderimler

Taştaki Türk'ler

Taştaki Türk'ler

Toprağın Tuzu

Toprağın Tuzu

Hayat Ağacı

Hayat Ağacı