Bir Çift Yürek

Bu yaz hayatıma giren ve beni derinden etkileyen kitaplar Marlo Morgan’ın kitapları...Aborjin yaşamının, değer yargılarının, Maya halkında olduğu gibi sen kelimesinin olmamasının, karşısındaki, herkesi “bendeki sen” olarak görmesi ve bu nedenle açık yürekli ve saf sevgide kalabilmelerinin etkisindeyim. Aborjinler'in hayatlarında yarım kalan işler, yarım kalan ilişkiler de yok. Halbuki yaşadığım düzene bakınca, hepimiz yarım kalan işler, sorumluluğu alınmamış yaşamlardan, bunların getirdiği huzursuzluktan kaçmak için koşarak yeni ufuklarda yol alma, yeniden yeniliklerle buluşma telaşında yarım kalan işleri, ilişkileri taşımıyor muyuz? Ne kadar kaçarsak kaçalım biz değişmez, aynı kişi olursak,  aynı bakış açısıyla görürsek hayatı, ortamımızı, ilişkilerimizi ne kadar değiştirirsek değiştirelim aynı yönde, aynı derinlikte bakarak nasıl yenilenir hayatımız?  Yarım bırakılmış yaşamlardan sonra adım attığımız yeni başlangıçların ilk günlerinde ki huzuru, sonra huzursuzluk, yine aynı kişiler, aynı olaylar beni buldu diyerek gölgelere esir olmaz mıyız? Ya da daha derinlerde sakladıysan yarım kalan duygular nedeni ile anlamlandıramadığın huzursuzlukla yaşayıp gitmez misin? Aborjinler ise, tüm ilişkilere, yaşadıkları olaylara bir çember gibi bakıyorlar ve süreç tamamlanınca sevgiyle çemberi kapatıyorlar.  Yarım kalan hayatlarımızla dolaşınca  hiç umulmadık zamanda bir renk, bir ses, bir koku alıp götürmüyor mu bizleri kapanmamış hesaplara, yürek sızılarına? Arkasından iç hesaplaşmaların, öfkenin esaretini hissetmiyor muyuz?  Aborjin halkının bunu hiç yaşamamasının nedeni, yürek ve zihinleri tamamen  açık ve yargısız oldukları için, zihinden zihine, yürekten yüreğe anlaşabiliyor olmalarından...Kanımca bizlerin de bu yolda atması gereken ilk adım yargıdan kurtulup, yaşamın getirdiklerini kabul etmekten geçiyor. Yaşamın bilgeliğine teslim olmaktan geçiyor, yapabileceğimizin en iyisini yapmaktan ve düşündüklerimizin, hissettiklerimizin, yaptıklarımızın sorumluluğunu almaktan geçiyor. O zaman alınan yollarda sevgiyle çember kapanıp yeni ufuklara, kendimize, yeni çemberlerimize kuş gibi uçarak, hafifleyerek yol almaz mıyız?  

Bu yaz hayatıma giren ve beni derinden etkileyen kitaplar Marlo Morgan’ın kitapları...Aborjin yaşamının, değer yargılarının, Maya halkında olduğu gibi sen kelimesinin olmamasının, karşısındaki, herkesi “bendeki sen” olarak görmesi ve bu nedenle açık yürekli ve saf sevgide kalabilmelerinin etkisindeyim.

Dip Not

Her Hakkı Saklıdır ©

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge,marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları BENDENSENDENBİZDE'e aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

Sitede yer alan bilgilerin çoğaltılması, başka bir lisana çevrilmesi, saklanması veya işleme tutulması da dahil, BENDENSENDENBİZDE 'in önceden yazılı iznine tabidir. Bu sebeple işbu sitede yer alan bilgiler BENDENSENDENBİZDE'in yazılı izni olmadan hiçbir şekilde, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve aktarılamaz. Sitenin bütünü veya bir kısmı diğer bir Web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.

BU KATOGORİDEKİ Diğer Gönderimler

Taştaki Türk'ler

Taştaki Türk'ler

Toprağın Tuzu

Toprağın Tuzu

Hayat Ağacı

Hayat Ağacı